گزیده ای از اخبار
خانه / اخبار / استان اصفهان / غرب استان مرکز عمده برداشت کلزا استان

غرب استان مرکز عمده برداشت کلزا استان

کلزا

کیوان بنی‌اسدی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار ما در اصفهان فارس  در خصوص کشت دانه‌ روغنی کلزا اظهار کرد: در سال زراعی جاری ۳۴۰ هکتار کلزا در استان اصفهان کشت شده که برداشت آن نیز از چند روز گذشته آغاز شده است.

وی افزود: عمده شهرستان‌های کشت کلزا شامل فریدن، چادگان، شاهین‌‌شهر، میمه، گلپایگان، مبارکه، لنجان، سمیرم و دولت‌آباد هستند.

مسئول پنبه و دانه‌های روغنی جهاد کشاورزی اصفهان تصریح کرد: امسال یک رقم کلزای هیبرید پرمحصول پاسیلو در شهرستان شاهین‌شهر و میمه کشت شده که بالاترین عملکرد را در سطح استان داشته و تولید ۶ هزار و ۱۰۰ کیلوگرم کلزا در هکتار را به خود اختصاص داده است.

وی با اشاره به اینکه برداشت در مناطق غرب استان تا ماه آینده ادامه دارد، اضافه کرد: از این میزان سطح زیر کشت پیش‌بینی می‌شود ۹۰۰ تن کلزا برداشت شود که تاکنون ۲۵۰ تن از آن برداشت شده است.

بنی‌اسدی با بیان اینکه ۴۰ هکتار از اراضی زیر کشت کلزا در سمیرم واقع است، ادامه داد: با متوسط برداشت ۲ تن در هکتار پیش‌بینی می‌شود ۶۰ تن محصول کلزا از مزارع سمیرم برداشت شود.

وی اذعان داشت: برداشت این محصول به صورت مکانیزه و در اراضی زیر آبیاری بارانی کشت شده که به عنوان تنها گیاه روغنی پاییزه یکساله در بین دانه‌های روغنی دیگر می‌تواند در تناوب با غلات پاییزه قرار گیرد.

مسئول پنبه و دانه‌های روغنی جهاد کشاورزی اصفهان خاطرنشان کرد: مطابق بررسی‌های صورت گرفته استفاده از محصول روغنی کلزا به عنوان یک محصول پاییزه در برنامه تناوب کشت گندم و آیش می‌تواند افزون بر افزایش محصول‌دهی غلات پاییزه گندم، موجب تولید یک محصول روغنی نیز بشود.

درباره‌ rooyeshmag

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*