گزیده ای از اخبار
خانه / اخبار / شهرستان بویین میاندشت / یک عمر سلامتی با خود مراقبتی، نیازمند آموزش است

یک عمر سلامتی با خود مراقبتی، نیازمند آموزش است

دکتر رضا کیخایی
مدیر شبکه بهداشت و درمان بویین میاندشت در جمع خبرنگاران؛
یک عمر سلامتی با خود مراقبتی، نیازمند آموزش است
از شوراهای شهر و شهرداری های بویین میاندشت و افوس انتظار همکاری بیشتری را داریم و تاکید می کنیم که مسئولین نگاه ویژه ای به بحث محیط زیست کنند چرا که محیط زیست در معرض خطر قرار گرفته است که محل دفن زباله های شهر بویین میاندشت و احداث کارخانه چیپس در افوس سلامت مردم و طبیعت را مورد تهدید قرار می دهد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری فریدن، اولین نشست خبری مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان بویین میاندشت به مناسبت هقته سلامت در محل این اداره برگزار شد که دکتر رضا کیخایی در جمع خبرنگاران گفت: برنامه های تنظیم شده برای هفته سلامت هر سال از ۱۸ تا ۲۴ فروردین برگزار می شد که امسال وزرات بهداشت بخاطر ایام تعطیل نوروز آن را به ۱ تا ۷ اردیبهشت تغییر داد.

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان بویین میاندشت با اشاره به ابلاغ سیاست های کلی سلامت توسط مقام معظم رهبری آن را یک کار ارزشمند برشمرد و افزود: جای تقدیر دارد که در سطح کلان مدیریتی کشور یک دید کارشناسی به سلامت شده است و شعار امسال هفته سلامت که توسط مجمع جهانی سلامت انتخاب شده بود به علت این که در کشور ما زیاد قابل استفاده نبود وزارت بهداشت آن را تغییر داد که شعار امسال (یک عمر سلامتی با خود مراقبتی) می باشد که اگر این شعار با توجه به هزینه های درمانی کشور به اجرا در بیاید گوشه ای از مشکلات سلامت را حل خواهد کرد.

دکتر رضا کیخایی رسانه ها را چشم بیدار جامعه برشمرد و اظهار کرد: خبرنگاری یکی از شغل های سخت است که انعکاس یک حقیقت کار خبری یک خبرنگار است که ادارات می توانند با تعامل با رسانه ها فعالیت، عملکرد و آموزش های خود را نسبت به افکار و اذهان عمومی را به نمایش بگذارند.

وی با تاکید بر اینکه دیدگاه طلبکارانه در بهداشت را باید به حس مشارکت عمومی تبدیل کنیم گفت: درمان نیاز به آموزش دارد و مشارکت مردم در بحث سلامت محصول آموزش و آگاهی است که مشارکت مردم نیازمند حساس کردن اذهان عمومی است که دغدغه سلامت در آنها ایجاد شود و هیچ فردی نمی تواند بدون آموزش خود مراقبتی کند.

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان بویین میاندشت در ادامه این نشست گفت: مشارکت مردم بسیار دارای اهمیت است هر کس به نوعی می تواند در هرجایگاهی به خصوص امام جمعه و ائمه جماعات به ترویج سلامت و رعایت بهداشت کمک کنند و امیدواریم که ۱۰% از هدفمندی یارانه ها هرچه زودتر صرف حوزه بهداشت و درمان بشود تا بسیاری از مشکلات در این حوزه برطرف شود.

دکتر کیخایی از اجرا شدن مسابقات فرهنگی در زمینه بهداشت و درمان، شرکت در مسابقه پیامکی رئیس جمهور، اجرای مسابقات ورزشی و برگزاری همایش پیاده روی، برگزاری کلاس های آموزشی در مدارس و پایگاه های بسیج خبر داد و افزود: از شوراهای شهر و شهرداری های بویین میاندشت و افوس انتظار همکاری بیشتری را داریم و تاکید می کنیم که مسئولین نگاه ویژه ای به بحث محیط زیست کنند چرا که محیط زیست در معرض خطر قرار گرفته است که محل دفن زباله های شهر بویین میاندشت و احداث کارخانه چیپس در افوس سلامت مردم و طبیعت را مورد تهدید قرار می دهد.

وی در پایان به ساختمان دانشگاه پیام نور اشاره داشت وتاکید کرد: این ساختمان سریعا بایید تخلیه بشود و در اختیار این دستگاه قرار بگیرد و مصمم هستیم تا ساختمان دانشگاه به صاحب اصلی خود برگرد و دانشگاه باید آن را تخلیه کند و امیدواریم که قول های مسئولین هرچه سریع تر عملی بشود.

به گزارش فریدن نیوز، شهرستان بویین میاندشت دارای ۱۹ خانه بهداشت در روستاها، ۲پایگاه بهداشتی، ۷ مرکز بهداشتی و درمانی و ۱ مرکز شبانه روزی می باشد.


سرپرست شبکه بهداشت و درمان بویین میاندشت با اشاره به محرومیت مردم منطقه و شهرستان بویین میاندشت گفت:کسی از مردم این منطقه انتظار انصراف از یارانه را ندارد اما کسانی که فکر میکنند به یارانه ها نیاز ندارند انصراف دهند تا این بودجه صرف خدمات بهداشتی و درمانی بشود.

به گزارش پایگاه خبری ارشاد نشست خبری سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان بویین میاندشت ساعت یازده امروز در محل اداره برگزار شد. دکتر کیخائی با اشاره به این که ۱۸ فروردین روز جهانی بهداشت بوده است تعطیلات نوروزی را عامل تاخیر در اجرای برنامه های هفته سلامت دانستند.
ایشان ضمن تقدیر از مقام معظم رهبری به دلیل ابلاغ سیاست های کلی سلامت، حساسیت مسئله بهداشت و سلامت را علت ابلاغ این سیاست ها دانستند.
سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان بویین میاندشت با اشاره به شعار هفته سلامت در سال ۱۳۹۳ (یک عمر سلامت؛ با خود مراقبتی) تاکید کرد در صورت اجرای صحیح این شعار پیشرفت های خوبی بدست خواهیم آورد. وی افزود با خود مراقبتی آمار بیماری ها تا ۴۰% و آمار مراجعه به مراکز پزشکی، درمانی تا حدود ۵۰% کاهش می یابد.
ایشان تامین رفاه و امکانات پزشکی را وظیفه دولت دانستند و افزودند هرچند این وظایف بر عهده دولت می باشد اما نباید به این مسئله دیدگاه طلبکارانه داشته باشیم بلکه باید این دیدگاه را به مشارکت عمومی تبدیل کنیم و به عنوان شهروند با خود مراقبتی در مسائل بهداشت و درمان مشارکت نماییم.
کیخائی در ادامه با بیان اینکه خود مراقبتی نیاز به تخصص نداردگفت: تنها با آموزش، بالا بردن آگاهی مردم و چند روش ساده می توانیم فرهنگ خود مراقبتی را در جامعه رواج دهیم. وی افزود: با همکاری مردم، ایجاد دغدغه سلامت و فرهنگ سازی می توانیم به خود مراقبتی دست یابیم.
سرپرست شبکه بهداشت امام جمعه بویین میاندشت را نزدیک ترین مسئول به مردم دانست و از ایشان خواست تا با ابلاغ پیامی مردم را اجرای طرح “خود مقاومتی” و مشارکت در امور بهداشتی و درمانی تشویق کنند.
کیخائی در بخش دیگری از سخنان خود انصراف از یارانه ها را عامل بهبود سطح کیفیت شبکه بهداشت دانست وافزود:۱۰ درصد از بودجه یارانه های انصراف داده شده به بخش پزشکی و درمانی تعلق خواهد گرفت و می تواند بسیاری از مشکلات شبکه بهداشت و درمان را رفع کند و تحولی در وضعیت خانه بهداشت روستا ها و داروخانه ها ایجاد خواهد کرد.
دکتر کیخائی با اشاره به مصوبات جلسات این اداره از برگزاری طرح “سفره سلامت”، مسابقات ورزشی “جام بهاران، سخنرانی “کارشناسان در مدارس، پایگاه های بسیج و مساجد”،”کلاس های آموزشی”خبر داد.
وی افزود: در طرح سفره سلامت تلاش می شود دانش آموزان را با خوراکی های سالم و بهداشتی آشنا کنیم، در مسئله تربیت بدنی و ورزشی پیاده روی های خانوادگی اجرا خواهد شد.
ایشان از شورا و شهرداری خواستند در تهیه جوایز و ساماندهی مسابقات با شبکه بهداشت همکاری کنند.
سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان بویین میاندشت توجه به محیط زیست را مهم ترین برنامه این اداره دانست و افزود: هرچند شهر ما از جمله شهر های پاکیزه است ولی ممکن است در آینده دچار آلودگی در محیط زیست بشود، لذا نباید فقط به فکر احداث کارخانه و مسائل صنعتی باشیم بلکه سلامت مردم و محیط زیست شهرستان را نیز باید در نظر بگیریم.
ایشان با اشاره به مشکل دفع زباله بویین میاندشت از مسئولین مربوطه خواستند جهت جلوگیری از نابودی محیط زیست شهر تحولی در جمع آوری و دفع زباله های شهر انجام دهند. کیخائی همچنین با اشاره به احداث کارخانه چیپس در نزدیکی سرچشمه شهر افوس، محیط زیست این شهر را در خطر دانستند و افزودند رشد صنعت شهر به قیمت تخریب طبیعت و گسترش خوراکی های غیر بهداشتی بر خلاف خواسته مردم این شهر می باشد.
دکتر کیخائی ایجاد حساسیت در افکار عمومی و اطلاع رسانی درست و به موقع را وظیفه رسانه ها دانستند و خبرنگاری را از جمله سخت ترین مشاغل برشمردند.
در ادامه معاون ایشان از برگزاری سفره سلامت در مدارس و جشنواره غذا در مرکز بهداشتی درمانی سید الشهدا بویین در روز سه شنبه هفته آینده خبر داد و افزود تلاش خواهیم کرد در مدارس با ایجاد فضای سبز، محل تامین مواد غذایی سالم و دستشوی های بهداشتی ضمن بالا بردن کیفیت خدمات رسانی مدارس امتیاز آنها را به پنج ستاره افزایش دهیم.
ایشان به ویژگی های طرح خود مراقبتی اشاره کردند و افزودند: حضور داوطلبانه مردم و عدم اجبار، آموزش صحیح برنامه ها، شرکت همه گروه های سنی و حمایت از کسانی که قادر به انجام خود مراقبتی نیستند، از ویژگی های طرح خود مراقبتی وزارت بهداشت می باشد.
دکتر کیخائی در پایان به استقرار سریع شبکه بهداشت اشاره کردند و استقلال این اداره را امری بی سابقه برشمردند.
ایشان ابراز امید واری کردند در آینده ای نزدیک امکانات بهداشتی درمانی اداره افزایش یابد تا مردم شهرستان نیازی به سفر به شهرستان های مجاور نداشته باشند.
دکتر کیخایی با اشاره به جلساتی که با مدریت دانشگاه پیام نور داشته اند گفت: ساختمان دانشگاه مهر ماه ۹۳ در اختیار شبکه بهداشت قرار می گیرد. وی افزود نیاز های شبکه هداشت را اولویت بندی می کنیم تا در صورت همکاری مجمع خیرین بتوانیم از کمک های خیرین برخوردار باشیم.
ایشان از سرمایه گزاران خواستند به شهرستان بویین میاندشت توجه کنند.
رضا کیخائی از استخدام نیرو در خرداد ماه خبر داد و افزود تا کنون هیچ نیرو و امکاناتی به شبکه بهداشت افزوده نشده است.
با توجه به ضرورت ترویج رویکرد خود مراقبتی برای پیشگیری اولیه از عوامل خطر بیماری های غیر واگیر؛ شعار “یک عمر سلامت؛ با خود مراقبتی؛ از سوی وزارت بهداشت؛ درمان و آموزش پزشکی به عنوان شعار اصلی هفته سلامت سال ۱۳۹۳ اعلام گردیده است:
عناوین روز های هفته سلامت:
دوشنبه ۱ اردیبهشت: توانمند سازی نوجوانان و جوانان برای خود مراقبتی
سه شنبه ۲ اردیبهشت: عموم مردم، نیازمند خود مراقبتی
چهار شنبه ۳ اردیبهشت: خانواده، خاستگاه خود مراقبتی
پنج شنبه ۴ اردیبهشت: رسانه ها، مروجان خود مراقبتی
جمعه ۵ اردیبهشت: نهاد ها و پایگاه های مردمی، کانون های خود مراقبتی
شنبه ۶ اردیبهشت: تیم سلامت، مربیان خود مراقبتی
یک شنبه ۷ اردیبهشت: سیاستگذاران و مدیران اجرایی، حامیان خود مراقبتی
طرح “چادر سلامت” شامل فشار خون و خدمات رایگان در محل نماز جمعه این هفته “مسجد حضرت ولی عصر (عج) محله بویین” اجرا خواهد شد.


به گزارش وبسایت خبری بویین میاندشت آنلاین ، اولین نشست خبری سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان بویین میاندشت صبح امروز در محل اداره بهداشت و درمان شهرستان بویین میاندشت به مناسبت هفته بهداشت و درمان و با حضور خبرنگاران واحد های خبری، ایسنا ، ایرنا، فریدن نیوز، ارشاد و بویین میاندشت آنلاین برگزار گردید.

در این نشست دکتر رضا کیخایی با اشاره به شعار هفته سلامت در سال ۹۳ افزود برای تحقق شعار «یک عمر سلامت با خود مراقبتی» باید دیدگاه طلبکارانه و یک جانبه را از حوزه بهداشت را به حس مشارکت عمومی تبدیل کنیم.
مدیر شبکه بهداشت گفت: خود مراقبتی به معنای خود درمانی نیست بلکه آموزش و آگاهی از یک سری تکنیک ها در مورد بهبود سطح سلامت عمومی و رعایت اصولی که سلامت ما را بیشتر حفظ می کند می باشد و ادامه داد توجه ویژه من بر امام جمعه محترم و امامان جماعت محترم می باشد که شاید می توانند با یک شعار ساده و یک پیام بهداشتی ساده جلوی مشکلات زیادی را بگیرند
سپس وی بیان کرد در کمک به دولت از مردم می خواهیم کسانی که نیازمندی به دریافت یارانه ندارند می توانند با انصراف از دریافت آن کمک خیلی خیلی بزرگی به جامعه و مردم محروم و مخصوصا در حوزه سلامت ودرمان بدهند
در ادامه دکتر کیخایی از وضعیت دفن زباله در شهرستان بویین میاندشت ابراز نگرانی کرد و بیان کرد بیش از چند کیلومتر از زمین های سطح شهر تخریب شده است وی همچنین گفت احداث کارخانه چیپس در نزدیکی سرچشمه افوس که سنبل زیبایی و بکر بودن طبیعت است و به عنوان یک تفریحگاه سالم در سطح کشور نیز شناخته شده است غیر منطقی است
در ادامه این جلسه دکتر کیخایی خبر از تاسیس و افتتاح آزمایشگاه شهرستان بویین میاندشت در هفته بهداشت دادند
وی همچنین خبر داد که تا ابتدای مهر ماه سال جاری محل دانشگاه را تخلیه و به شبکه بهداشت تحویل دهند. تا انشااله تا ۲ سال آینده شاهد احداث بیمارستان و همچنین مرکز تسهیلات زایمان در شهرستان باشیم.
دکتر کیخایی افزود تبدیل مرکز افوس به مرکز ۲۴ ساعته و تهیه آمبولانس از ایدهال های ماست وی در پایان گفت: ما اکنون با یک سوم پرسنل در حال فعالیت هستیم و نیازمند نیرو نیز می باشیم اما قوانین امکان استخدام را به ما نمی دهند.
در ابتدای این نشست سرکار خانم مهندس فتحی برنامه های شبکه بهداشت و درمان در هفته بهداشت و سلامت را شرح دادند که می توان از این موارد به موارد زیر اشاره کرد.
اجرای نمادین برنامه سلامت در دبیرستان حضرت زینب (س) با حضور ریاست محترم شبکه بهداشت، مدیریت آموزش و پرورش بویین میاندشت و دیگر مسئولین شهرستان – برپایی جلسلات آموزشی برای دانش آموزان، بسیجیان و دیگر آحاد مردم در مدارس، پایگاه های بسیج و مساجد-برگزاری مسابقات ورزشی تحت عنوان جام بهاران با همراهی اداره ورزش و جوانان شهرستان -برگزاری مسابقه نقاشی ویژه دانش آموزان – همایش پیاده روی خانوادگی در سطح شهر های افوس و بویین میاندشت با همکاری تربیت بدنی، شهرداری و شورای شهر -سخنرانی بین خطبه های نماز جمعه توسط سرپرست محترم شبکه بهداشت و درمان جناب آقای کیخایی -برپایی چادر های سلامت در محل نماز جمعه و در زمان برگزاری همایش پیاده روی -برپای غرفه های مواد غذایی بهداشتی -برپایی سفره سلامت در مدارس – برگزاری جشنواره غذای سالم که درتاریخ ۲/۲/۹۳ در محل مرکز بهداشت بویین انجام خواهد شد – تبلیغ جهت شرکت دانش آموزان در مسابقه پیامکی “سوال سلامت ریاست محترم جمهور ”
در ادامه مدیریت شبکه بهداشت و درمان شهرستان بویین مایندشت جناب آقای دکتررضا کیخایی ، به تغییر زمان هفته سلامت به دلیل همزمانی با اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها و طولانی شدن ایام تعطیلات نوروز، از ۱۸ تا ۲۴ فروردین ماه هر سال به ۱ الی۷ اردیبهشت اشاره کردند
دکتر رضا کیخایی به ابلاغ سیاست های کلی سلامت توسط مقام معظم رهبری اشاره کردند و از این که در سطح کلان کشور یک دید کارشناسانه و خاصی به بحث سلامت شده تقدیر کردند. وی این سیاست ها را راهگشای مشکلات بهداتشی و درمانی دانست و افزود در صورت تحقق این سیاست ها بیشتر مشکلات حل خواهد شد
مدیر شبکه بهداشت بویین میاندشت گفت: بسبب حساس سازی افکار عمومی نسبت به موضوع سلامت هفته ای به این عنوان نامگداری می گردد. شعاری که امسال از سوی سازمان جهانی بهداشت بیان شده «ناقلین کوچک ، تهدیدات بزرگ» می باشد اما به سبب این که این مورد در ایران زیاد در اولویت نبود وزارت بهداشت بصورت مبتکرانه این شعار را تغییر داد و شعار «یک عمر سلامت با خود مراقبتی» را برگزیدند. دکتر کیخایی افزود: در صورت تحقق این شعار نیاز مردم کشور به پزشکان عمومی ۴۰%، اورژانس ۱۷ % و پزشک متخصص ۵۰% کاهش خواهد یافت و برای تحقق این مهم باید دیدگاه طلبکارانه و یک جانبه را از حوزه بهداشت را به حس مشارکت عمومی تبدیل کنیم.
دکتر کیخایی گفت: خود مراقبتی به معنای خود درمانی نیست بلکه آموزش و آگاهی از یک سری تکنیک ها در مورد بهبود سطح سلامت عمومی و رعایت اصولی که سلامت ما را بیشتر حفظ می کند می باشد یا به زبان ساده تر این است که مراقب سلامت خود باشیم. مردم باید دغدغه سلامت خود را داشته باشند، ایجاد این دغدغه ایجاد نگرانی نیست بلکه باعث می گردد انسان اتفاقاتی که پیش می آید را به ساده ترین شکل ممکن حل نماید و یا بهترین مسیر را برای بازگردانی سلامت خود انتخاب نمایند؛ اما شرکت مردم در بحث سلامت خودشان محصول آگاهی است. فاکتور دیگری که از راس های مثلث سلامت و بهداشت است ارگان ها و نهاد هاست . این مثلث از سه ضلع مهم ارگان ها و نهاد ها، مردم و شبکه بهداشت تشکلیل شده است. قابل توجه است که بحث سلامت یک بحث فرابخشی است یعنی نیازمند ارتباط و مشارکت تنگاتنگ ارگان ها و ایجاد حس مشارکت بین آنهاست.
دکتر کیخایی گفت: توجه ویژه من بر امام جمعه محترم و امامان جماعت محترم می باشد که شاید می توانند با یک شعار ساده و یک پیام بهداشتی ساده جلوی مشکلات زیادی را بگیرند. اختصاص ۱۰ % منا بع هدفمندی یارانه ها در بهداشت و درمان و همچنین انصراف مردم در این مورد و صرف این مقادیر در بهداشت و درمان کمک به سزایی بر حل مشکلات و بهبود مناطق کمتر توسعه یافته می کند. در کمک به دولت از مردم می خواهیم کسانی که نیازمندی به دریافت یارانه ندارند می توانند با انصراف از دریافت آن کمک خیلی خیلی بزرگی به جامعه و مردم محروم و مخصوصا در حوزه سلامت ودرمان بدهند . ریاست شبکه بهداشت افزود: جهت شرکت در تمامی کلاس ها اعلام آمادگی می کنیم. در ادامه گفت : از اعضای محترم شورای شهر و شهرداران دو شهر افوس و بویین میاندشت انتظار بیشتری داریم بلاخص در بحث تامین جوایز مسابقات فوتسال بهاران و دیگر مسابقات و همچنین توجه ویژه به بحث محیط زیست شهرستان که اکنون شاید وضعیت خوبی داشته باشد اما با وضع موجود شهرستان ما تیز به شهرستان های آلوده می پیوندد.
موضوع احداث کارخانه در محل ۱ کلیو متری سرچشمه افوس ، معدن سنگ افوس و نحوهٔ دفن زباله در شهر بویین میاندشت از مواردی بودند که دکتر کیخایی از وضعیت آنها اعلام نارضایتی کرد. وی در این باره گفت: احداث کارخانه چیپس در نزدیکی سرچشمه افوس که سنبل زیبایی و بکر بودن طبیعت است و به عنوان یک تفریحگاه سالم در سطح کشور نیز شناخته شده است غیر منطقی است؛ و درصورت امکان از شهرداری می خواهیم آن را به زمین های زیر شهر افوس انتقال دهد.
در ادامه سرکار خانم دکتر جمالی معاون بهداشت شبکه گفت: خود مراقبتی گام اول سلامت است؛ و بیشترین نقش مراقبتی را در خانواده مادران بر عهده دارند. سپس وی در ادامه بحث خود به عناوین روز های هفته سلامت اشاره کرد و خبر از برگزاری اولین نشست مشترک بین اداره بهزیستی و شبکه بهداشت در سطح شهرستان بویین میاندشت داد. از مصوبات این جلسه حمایت ها ی درمانی خاص برای بیماران دارای معلولیت بوده است که مقرر شده پزشکان و پرستاران با حضور در منازل این افراد نیاز خاص آنها را بر طرف کرده و با آموزش هایی که خواهند داد از دچار شدن آنها به بیماری دیگر مانند زخم بستر و … جلوگیری کنند.
در ادامه این جلسه دکتر کیخایی خبر از تاسیس و افتتاح آزمایشگاه شهرستان بویین میاندشت در هفته بهداشت دادند وی همچنین گفت: ستاد مبارزه با بیماری ها ، واکسیناسیون مشمولان ، واکسیناسیون حیوان گزیدگی و شستشو های آن به ویژه بحث هاری و کلینیک تخصصی در سطح شهرستان فعال گشته است.
دکتر کیخایی در پاسخ به سوالات خبرنگاران اعلام کردند از دریافت یارانه انصراف داده اند سپس درباره احداث بیمارستان صحبت کردند . وی گفت: طی صورت جلسه ای که با آقای دکتر فضیلتی ریاست محترم دانشگاه های پیام نور استان امضا شده است، آنها تعهد داده اند تا ابتدای مهر ماه سال جاری محل دانشگاه را تخلیه و به شبکه بهداشت تحویل دهند. تا انشاله تا ۲ سال آینده شاهد احداث بیمارستان و همچنین مرکز تسهیلات زایمان در شهرستان باشیم.
دکتر کیخایی مهم ترین مشکل شهرستان را مهاجرت مردم بسبب مشکلات اقتصادی و نبود شغل بیان کردند. در ادامه سرپرست شبکه بهداشت بیان کرد: در استقرار این اداره افراد بسیاری ما را یاری کردند بلاخص فرماندار محترم ، نماینده و مردم شریف شهرستان. دکتر کیخایی گفت متاسفانه تاکنون هیچ گونه کمک مالی از سوی مقامات مسئول شهرستان به ما نشده و از فرماندار محترم ، جناب آقای هادی خواستند تا در پرداخت اعتباری را که قرار بوده به ۷ اداره ای که در ابتدا تشکیل می شوند بدهند، تسریع کنند.
وی در ادامه پاسخ به سوالات خبرنگاران جهت استفاده از ظرفیت های نخبگان فریدن بزرگ اعلام آمادگی کرد و افزود شهرداری ها در دو شهر افوس و بویین میاندشت می توانند با تشکیل کمیته خیرین و جهت دهی مناسب به کمک های افراد خیر، به کمک این اداره بیایند.
دکتر کیخایی افزود تبدیل مرکز افوس به مرکز ۲۴ ساعته و تهیه آمبولانس از ایدهال های ماست که متاسفانه به سبب کمبود امکانات و مشکلات انجام آنها امکان پذیر نیست. اما دعوت ما این است که افراد خیر و بومی که عرق ملی و بومی به این شهرستان دارند بخشی از درآمد های خود را صرف این موضوع کنند. درادامه ریاست شبکه بهداشت گفت: تمامی نیرو های این اداره رسمی و افراد با سابقه در شهرستان های همجوار اند و ما هیچگونه حق استخدامی نداشته ایم . اما قرار است در خرداد ماه فراخوان آزمون برای دانشگاه علوم پزشکی اصفهان داده گردد که انشاالله با طی پروسه مشخص افراد پس از شرکت در آزمون مشغول به کار گردند. وی گفت ما اکنون با یک سوم پرسنل در حال فعالیت هستیم و نیازمند نیرو نیز می باشیم اما قوانین امکان استخدام را به ما نمی دهند.
دکتر کیخایی در اشاره به طرح غربالگری دیابت در سطح شهرستان اعلام کرد ۸۰۰ نفر فرد مستعد شناسایی شدند که انشاله می توان با توجه ویژه به شعار امسال و آموزش های ویژه از بروز مشکلات حاصل از این چنین بیماری هایی مانند قند خون و فشار خون جلوگیری کرد.
به گزارش بویین میاندشت آنلاین در شهرستان بویین میاندشت ۱۹ خانه بهداشت، ۲ پایگاه بهداشت و ۷ مرکز بهداشت مشغول هستند که از ۷ مرکز ۳ مرکز شهری و ۴ مرکز روستایی و ۱ مرکز ۲۴ ساعته می باشد و اکنون این مرکز شبانه روزی در حال ارئه خدمات هم به عنوان بیمارستان و هم به عنوان اورژانس است ؛ که البته با توجه به قرار داشتن شهرستان بر سر راه ارتباطی اصفهان – لرستان نمی تواند پاسخگوی نیاز مردم باشد. این مرکز با توجه به مشکلات در ایام نوروز دارای ۲ پزشک طرحی بوده که حدودا توانسته پاسخ گوی بیش از ۴۰۰۰ مورد مراجعه را بدون مشکل باشد.
از دیگر مشکلات این مرکز داشتن تنها یک آمبولانس است
در پایان این جلسه ۲ ساعته دکتر رضا کیخایی سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان بویین میاندشت رسانه های را بازوی توانمند تحقق شعار ها دانست و از فعالیت خوب رسانه های شهرستان تقدیر کرد.
بنده نیز به نمایندگی از وسایت خبری بویین میاندشت آنلاین و مردم فهیم شهرستان نوپای بویین میاندشت از فعالیت خوب دکتر کیخایی در تاسیس، تجهیز و آماده سازی سریع شبکه بهداشت،تاسیس آزمایشگاه شهرستان بویین میاندشت و دیگر فعالیت های جهادی ایشان مخصوصا در ایام نوروز تشکر می کنم و از دیگر مسئولین نیز میخواهم با وی همراهی و همکاری لازم را داشته باشند تا انشاالله در سطح شهرستان شاهد ارتقای وضعیت بهداشت عمومی باشیم.

درباره‌ rooyeshmag

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*