گزیده ای از اخبار
خانه / کتابخانه و مسابقه / چگونه می توانیم فرزندان خود را اخلاقی تربیت کنیم؟

چگونه می توانیم فرزندان خود را اخلاقی تربیت کنیم؟

۷ مورد مهم برای تربیت اخلاقی کودکان
تربیت اخلاقی کودکان

۱.     تحسین بهتر از پاداش است
«تحسین کردنِ» رفتارهای مثبتِ اخلاقی کودک بهتر از «پاداش دادن» به کودک برای آن رفتارها است. پاداش به مرور باعث می‌شود کودک آن رفتار اخلاقی را به خاطر چیز دیگری انجام دهد ولی تحسین آن را در نظر کودک به خودی خود ارزشمند می‌کند و به فضیلتی خواستنی تبدیل می‌کند.

۲.      تحسین «شخصیت» به جای تحسین رفتار
تحسین کردنِ «شخصیت» بافضیلتِ کودک کارسازتر از تحسین کردن خود «رفتار» اخلاقی کودک است (مثلا این‌که به کودک بگوییم «چقدر خوبه که راستگو/اهل کمک کردن/مهربان هستی» بهتر است از این‌که بگوییم «آفرین که راست گفتی/فلان کمک و لطف را کردی»)

۳.       تحسین «تلاش» به جای تحسین استعداد
تحسین کردنِ «تلاش» کودک موثرتر از تحسین کردنِ «استعداد» او است.

۴.      توجه خاص به سن هشت سالگی
بهترین سن برای تعریف مثبت از شخصیت کودک و بهبود تصویر او از هویت اخلاقی‌اش ۸ سالگی است. زودتر از آن چندان قدرت فهم شخصیت بافصیلت را ندارد. دیرتر از آن هم دیگر تصویرش از شخصیت اخلاقی‌اش تا حد زیادی شکل گرفته است.

۵.      ایجاد حس «خطاکاری» به جای شرم
در برابر رفتارهای غیراخلاقی کودک بهتر است به جای احساس «شرم» (که توام با حس حقارت و بی‌ارزشی و انفعال است)، احساس «خطاکاری» را (که همراه با پشیمانی و همدلی و میل جبران است) در او ایجاد کنیم.

۶.      «تأسف» به جای خشم
وقتی در پاسخ به رفتار غیراخلاقی کودک اظهار «خشم» می‌کنیم در او حس مخرب «شرم» (که تصویر او از خودش را منفی می‌کند) ایجاد می‌شود. ولی وقتی اظهار «تاسف» می‌کنیم در او حس سازندهٔ «خطاکاری» (که در او میل اصلاح رفتار ایجاد می‌کند) تقویت می‌شود. «اظهار تاسف» و تاکید بر این‌که از شخصیت اخلاقیِ کودک انتظار بیشتری دارید بهتر از نشان دادن «عصبانیت» است.

۷.      «موعظه عملی صرف» بهتر است از موعظه عملی و زبانی
اگر الگوی اخلاقیِ عملیِ خوبی برای کودک باشیم و او را موعظهٔ زبانی. به تعبیر ساده‌تر موعظهٔ عملی بدون موعظهٔ زبانی کارسازتر از موعظهٔ همزمانِ عملی و زبانی است.
پدر مادرها و معلم‌ها می‌دانند همین هفت مورد رفتاری ساده چقدر در تربیت روزمرهٔ بچه‌ها کاربرد و مصداق دارد. متاسفانه بعضاْ در عمل با هدف تربیت اخلاقی خلاف این توصیه‌ها پیاده می‌شود و شخصیت اخلاقی کودکان را خود والدین، ناخواسته، تخریب می.
البته بدون خود ستایی کودکان شهرستان بویین میاندشت از نظر اخلاقی و رفتاری جایگاهی شایسته دارند، اما این به معنی بی نیازی از کاربست اصول درست پرورش در مورد آنها نیست. با آرزوی جامعه ای موفق و اخلاقی در شهرستان زیبایمان.

ارجاعی به پامج

درباره‌ rooyeshmag

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*