گزیده ای از اخبار
خانه / اخبار / مصاحبه فرماندار شهرستان بویین میاندشت با روزنامه نسل فردا

مصاحبه فرماندار شهرستان بویین میاندشت با روزنامه نسل فردا

فرماندار4

به گزارش خبرنگار مجله اینترنتی رویش و به نقل از روابط عمومی فرمانداری بویین میاندشت :

۱-لطفا خودتان را به همراه سابقه کاریتان معرفی فرمایید.
ماشاءاله طحانیان زاده، متولد ۱۳۴۲، محل تولد مهاباد اصفهان. در اواخر دهه ۶۰در فرمانداری شهرستان اردستان به عنوان مسئول دفتر سیاسی و انتظامی بمدت ۱۷ سال مشغول به کار شدم، در اوایل سال ۸۱ با حکم وزیر وقت کشور به عنوان بخشدار بن رود اصفهان به مرکزیت شهر ورزنه به مدت ۱۰ سال واز سال ۱۳۹۳ با حکم استاندار اصفهان به عنوان معاون فرماندار شهرستان برخوار و از اردیبهشت ماه سال جاری به عنوان فرماندار شهرستان بویین میاندشت در خدمت مردمان خوب فهیم و فرهنگ دوست و ولایتمدار شهرستان بویین میاندشت می باشم.
۲-با شهرستان بویین میاندشت تا چه اندازه آشنایی دارید یا قبلا داشتید؟
 به جهت ارتباطی که دامداران مهاباد از قدیم الایام با مردمان این منطقه داشته اند همیشه صداقت- اخلاق – ایمان و مهمان نوازی مردم این خطه در مجالس و شب نشینی ها زبان زد مردم مهاباد بودو حقیقتا آرزو داشتم روزی از نزدیک این شهرستان و مردم باصفای آن را زیارت کنم، خیلی از دوستان و آشنایانم که سالهای متمادی در اقصی نقاط این شهرستان در کسوت شغل مقدس معلمی مشغول بوده اند همیشه از خاطرات خوب و شیرین مردم این دیار صحبت می کردند و امروز حقیقتا خوشحالم که به عنوان یک خادم و خدمتگزار در خدمت مردم شهرستان هستم.
۳-جناب فرماندار به نظر شما راه حل برون رفت شهرستان از مشکلات اقتصادی چیست؟
 به نظر بنده در شرایط حاضر بهترین راه حل برون رفت از مشکلات اقتصادی چه در شهرستان ، استان و یا حتی کشور اقتصاد مقاومتی است که بارها در فرمایشات مقام معظم رهبری به آن اشاره شده است. بنابراین باید با کار و تلاش و برنامه ریزی مدون به شناسایی مشکلات و راهکارهای برن رفت از آن با تشکیل سمن ها و گروه های مردم نهاد و دانشگاهی و شناسایی و دعوت از فعالان اقتصادی در شهرستان برای حرکت به سمت اشتغال پایدار برنامه ریزی کنیم.
 ۴-علت عقب افتادگی این شهرستان در طول ۲۰سال گذشته را چه عواملی می دانید؟
 نمی توانیم اینگونه باصراحت بگوییم که این شهرستان در طول ۲۰ یا ۳۰ سال گذشته مورد بی توجهی قرار گرفته است چراکه اولا باید مبنای قضاوت ما روشن باشد این شهرستان را با کجا می خواهیم مقایسه کنیم. هرچند که بنده معتقد هستم بیش از این می بایست این شهرستان مورد عنایت و همراهی مسئولین قرار می گرفت و اما این موضوع را هم نبایدفراموش کنیم که در سایه نظام مقدس جمهوری اسلامی انصافا کارها و خدمات شایسته و بی نظیری در این شهرستان صورت گرفته است. آبرسانی، برق رسانی، گازرسانی به شهرها و روستاهاو احداث جاده های ارتباطی در این نقاط دور و سخت استان نباید فراموش شود . بازهم تأکید می کنم آنچه انجام شد ه است وظیفه بوده و آنچه انجام نشده می بایست در اینده جبران گردد.
 ۵-جنابعالی بویین میاندشت را چگونه شهری می بینید؟(کشاورزی، صنعتی، فرهنگی و…)
گرچه امروزه شغل غالب مردم شهرستان کشاورزی است وهرچند خشکسالی های چند ساله اخیر مشکلاتی را از لحاظ معیشتی برای کشاورزان ایجاد نمود. ولی در حال حاضر نزدیک به ۱۰۰۰۰ نفر ازمردم این شهرستان از طریق کشاورزی امرار معاش می کنند و قوت و لایموت انها به طور مستقیم وابسته بهان میباشد . متأسفانه از لحاظ صنعت کار جدی صورت نگرفته و می باید طی برنامه کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت در زمینه استقرار صنایع بدون آلاینده برنامه ریزی و کارشناسی نمود. معتقد هستم نباید از مقوله بسیار مهم فرهنگ در این شهرستان غافل باشیم. همه وظیفه داریم که ظرفیت های غنی تمدن چندین هزارساله این شهرستان را به نسل جوان انتقال دهیم و نسبت به معرفی و شناسایی آن اقدام نماییم. نباید از کنار شخصیت های علمی-فرهنگی و سیاسی شهرستان که در منطقه سالیان سال روزگار گذرانده اند و از افتخارات شهرستان بوده اندبی تفاوت بگذریم. چراکه اینها سرمایه های علمی و فرهنگی قوی مردمان این شهرستان در روزگار خود بوده اند. همچنین وجود اقوام و اقلیت های مختلف در این شهرستان از جمله ترک،گرج، فارس، لر و ارامنه که سالیان سال به صورت مسالمت آمیز در کنار یکدیگر زندگی می کنند حاکی از فرهنگ غنی و با ارزش مردمان این دیار بوده است. هرچند متأسفانه متولیان امور فرهنگی اقدام جدی در زمینه شناساندن این آثار با ارزش فرهنگی و تاریخی در شهرستان انجام نداده اند. اما این مهم وظیفه ما را سنگین تر می کند که اولا نسبت به شناسایی شخصیت های فرهنگی- علمی و مذهبی و حتی سیاسی شهرستان در روزگاران گذشته اقدام نمایند. ثانیا با احداث موزه مردم شناسی آثار با ارزش تاریخی و فرهنگی غنی شهرستان که در طاغچه های منازل مردم گرد و خاک می خورد را در یک مکان جمع آوری و در معرض نمایش قرار دهند. ثالثا با نگارش و چاپ کتاب این آثار با ارزش فرهنگی را برای نسل جوان و آینده به یادگار بگذاریم.
 ۶- ازتونل بویین میاندشت- خوانسار چه خبر؟
این پروژه مهم ملی نه تنها خواست مردم دو شهرستان خوانسار و بویین میاندشت بوده بلکه سایر شهرستان های همجوار هم از اجرای این پروژه استقبال کرده اند که درصورت بهره برداری بعد مسافت دو شهرستان به لحاظ زمانی به نصف کاهش پیدا می کند و عملیاتی شدن خود تونل ۱۲۰۰ متری که از جذابیت خاصی برخوردار خواهد بود اجرایی شدن این پروژه مهم در ارتباطات و رونق اقتصادی دو شهرستان قطعا تأثیرگذار خواهد بود. این پروژه در شهریورماه سال ۹۱ شروع و پیش بینی شده است در پایان سال جاری به بهره برداری برسد. پروژه حدودا ۴۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است و از ۱۲۰۰ متر طول تقریبا ۷۳۰متر آن انجام شده است.
 ۷- مهمترین محور توسعه شهرستان چیست؟
امروزه نمی توان برای توسعه یک شهر، شهرستان ویا یک کشور نسخه واحدی پیچید بلکه لازم است نگاهی همه جانبه نسبت به این مقوله داشت. و بنده درصدد تشکیل ستاد اجرایی سند توسعه شهرستان هستم و انشاالله با دعوت از نخبگان و تشکیل کمیته های چهارگانه توسعه شهرستان از جمله کشاورزی، گردشگری، صنعت و فرهنگی مطالعات جدی را انجام خواهیم داد و آنچه را از دل این مطالعات بیرون می آید به اقدام و اجرا خواهیم گذاشت هرچند در این شهرستان شغل اکثریت مردم منطقه کشاورزی است و خشکسالی های ۱۴ ساله گذشته کشاورزان را با مشکل جدی مواجه نمودهبه عنوان یک اولویت در توسعه شهرستان مدنظر می باشد .اما نباید از ظرفیت ها و پتانسیل های منحصر به فرد این شهرستان در زمینه گردشگری غافل بود. لذا نگاه ما به توسعه در شهرستان همه جانبه و فراگیر خواهد بود.
 ۸- در بحث افزایش امنیت در شهرستان چه کارهایی انجام داده اید؟
خوشبختانه به جهت همدلی و همزبانی که شعار امسال از سوی مقام معظم رهبری نامگذاری شد، به عینه فی مابین مسئولین دستگاه های اجرایی خصوصا مسئولین سیاسی – انتظامی امنیتی واطلاعاتی و قضایی شهرستان قابل لمس و مشاهده می باشد و درکنار این همدلی و همزبانی است که مردم شهرستان به خوبی طعم شیرین این امنیت را احساس می کنند و به جرأت می گویم این شهرستان از جمله شهرستان هایی است که از ضریب امنیتی بالایی برخوردار است که اینجانب از تلاش شبانه روزی همه این عزیزان تقدیر و تشکر می کنم.
 ۹- دربحث اشتغال با این حجم انبوه بیکار در شهرستان چه برنامه ای دارید؟
خوشبختانه بعد از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید و با توجه به رهنمودهای مقام معظم رهبری برنامه های مدونی در جهت فراهم کردن زمینه های اشتغال و حل مشکلات آن در هیئت دولت به تصویب رسیده که امیدواریم در آینده ثمرات آن را ببینیم. در راستای برنامه های دولت و برای بهبود وضعیت اشتغال شهرستان هیچگونه کم کاری از هیچ اداره ای پذیرفته نیست و باکسی تعارفی نداریم. هرمدیری که توان کار و خدمت و همراهی با مردم را نداشته باشد می تواند جای خود را به افراد و مدیران جهادی و متعهد بدهد. آنچه تعهد اشتغال این شهرستان در سال جاری می باشد ۷۷۰ نفر پیش بینی شده که دستگاه های اجرایی مرتبط ملزم به عملیاتی شدن آن می باشند و در سامانه رصد این مهم بررسی و ارزیابی خواهد شد. همچنین به جهت تازه تأسیس بودن شهرستان متأسفانه امار دقیقیاز بیکاران خصوصا فارغ التحصیلان دانشگاهی نداریم که انشاءا… در جهت رفع این نقیصه در کارگروه اشتغال برنامه ریزی لازم انجام خواهد گرفت. و این را هم باید اضافه کنم که مشکل اشتغال مختص به این شهرستان نیست بلکه پدیده شومی است که به جهت افزایش حجم فارغ التحصیلان دانشگاهی نه تنها در ایران بلکه در اکثر کشورهای دنیا با این مشکل به طور جدی مواجه هستیم. من امیدوارهستم که در دولت جناب آقای روحانی این مشکل در کشور به حداقل ممکن برسد.
 ۱۰- آیا در روستاها با کمبود آب آشامیدنی مواجه هستید؟
تقریبا در ۴۲ روستای شهرستان وضعیت تأمین آب آشامیدنی مطلوب می باشد اما در فصولی از سال مردم روستاها از کمبود آب شرب رنج می برند و در بعضی از سالها تقریبا ۱۰ تا ۱۴ روستای این شهرستان با مشکل و کمبود شدید آب شرب روبرو هستند که خوشبختانه عزیزان زحمتکش ما در اداره آب و فاضلاب روستایی شهرستان و استان واقف هستند و درصدد چاره جویی و رفع مشکلات به صورت اساسی و زیربنایی می باشند هرچند که درصورت کمبود شرب ، این نیاز به صورت آبرسانی سیار تأمین می گردد. اخیرا طی جلسه ای که با مسئولین آبفار شهرستانو استان داشتیم بنا شد که یک فکر اساسی و ماندگار درخصوص رفع کمبود آب صورت پذیرد که خوشبختانه مطالعات این طرح در دستور کار مسئولین ذیربط قرار گرفته که آبرسانی به روستاهای شهرستان در قالب ۲ مجتمع بزرگ روستایی از طریق چشمه لنگان در قالب طرح مشترک ۲ شهرستان همجوار صورت پذیرد که انشاءا… مردم این روستاها از آب شرب دائمی برخوردار گردند و این حق مردم شهرستان است که متأسفانه درگذشته مورد غفلت قرار گرفته است.
 ۱۱- برنامه های جنابعالی در ادامه کار در شهرستان چیست؟
پاسخ به این سوال تقریبا در سؤال ۷ بیان شده است . اما آنچه باعث پیشرفت و عمران و آبادانی یک روستا، شهر و شهرستان می گردد همدلی و همراهی مردم و مسئولین می باشد که مهمترین سرمایه اعتماد و اطمینان مردم و مسئولین به همدیگر است. اینجانب معتقدم در کاری که می خواهیم انجام دهیم باید بر مبنای عقل و منطق و مشارکت مردم انجام پذیرد و از انجام هرگونه عوام فریبی جدا پرهیز شود. اگر ما می خواهیم در مسیر توسعه حرکت کنیم باید مبنای برنامه ریزی ما برمبنای کار کارشناسی باشد نه هیجانی و احساسی.
 ۱۲-به نظر شما کدام گزینه کارآمدی بیشتری برای آبادانی شهر دارد؛ نیروی بومی یا غیربومی؟
 امروزه علم تکنولوژی و صنعت به سرعت مسیر خود را طی می کند و اگر ما خودمان را سرگرم بومی یا غیربومی بودن بکنیم از این مسیر رو به رشد عقب می مانیم. امروزه دنیا در حال برداشتن مرزهای فیزیکی است و مردمان دنیای امروز در اتاقک شیشه ای زندگی می کنند و از احوالات هم در حداقل زمان باخبر می باشند. لذا به عقیده اینجانب نیروی بومی بودن یا غیربومی چندان تأثیرگذار نخواهد بود بلکه آنچه مهم است کار و تلاش است. اما شناخت از حوزه عملکرد کاری یک مسئول در محیط بی تأثیر نیست و به این مهم تأکید دارم که در شرایط مساوی دو خدمتگزار قطعا انتخاب بنده با نیروی بومی خواهد بود.
 ۱۳- عملکرد دولت تدبیر و امید در عرصه سیاست داخلی و خارجی را تاکنون چگونه ارزیابی می نمایید؟
خوشبختانه مردم ایران و حتی جوامع بین المللی اذعان می دارند که دولت جناب آقای دکتر روحانی در چه شرایط سختی کشور را تحویل گرفت که ما با همه دنیا به نوعی قهر بودیم و امروز هیچکس معتقد نیست که مرزهای کشور و درهای را باید به روی دیگران بست بلکه باید با تعامل و دوستی با دنیا ارتباط متقابل داشته باشیم. آنچه که در گذشته نه چندان دور متأسفانه اتفاق افتاد این تعامل و دوستی به خوبی برقرار نشد. اما در دولت تدبیر و امید خوشبختانه این اعتماد از دست رفته که بی جهت بر اثر سوء تدبیر و مدیریت در جامعه به وجود آمده بود در سایه رهنمودهای مقام معظم رهبری و درایت رئیس جمهور بحمداله در حال برطرف شدن می باشد و به صراحت می گویم که این دولت در سیاست خارجی از موفق ترین دولت ها بعد از پیروزی انقلاب اسلامی می باشد. هرچند معتقدم نباید از سیاست داخلی غافل باشیم و می بایست همزمان در این جهت حرکت نماییم و مدیران اجرایی که مشغول به فعالیت در بدنه حاکمیت هستند می بایست با دولت هماهنگو همراه باشند.
در خاتمه ضمن تشکر و حوصله ای که به خرج دادید وظیفه خودم میدانم از مردم خوب فهیم اگاه نجیب و ولایتمدار شهرستان تقدیر وتشکر نمایم مردم با اصالتی که ریشه چندین هزار ساله در دل تاریخ کهن و گرانبهای کشور عریزمان ایران اسلامی دارند.و گرامی میدارم یاد ۲۵۵ شهید والامقام دفاع مقدس در شهرستان و همچنین ۶۰۰ نفر از جانبازان عرصه دفاع مقدس را که امروز هرچه داریم از برکت ایثارگری این فرزندان رشید کشور میباشد و به روح بلند همه انان درود سلام وصلوات میفرستم و از خداوند میخواهم که در این دوران کوتاه عمر و دوران کوتاه مسئولیت شرمنده شهدا و خانواده این عزیزان نباشم .

درباره‌ rooyeshmag

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*