گزیده ای از اخبار
خانه / اخبار / شهرستان های همجوار / داران / آغاز برداشت ۷۶ هزار تن پیاز در فریدن

آغاز برداشت ۷۶ هزار تن پیاز در فریدن

piaz

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان فریدن با اشاره به اینکه محصول پیاز یکی از عمده‌ترین محصولات منطقه فریدن است گفت: این شهرستان رتبه دوم استانی از نظر سطح زیر کشت پیاز را به خود اختصاص داده است، این محصول بصورت نشاء کشت می‌شود و دوره کشت آن سه ماهه می‌باشد.

 کریمی با بیان اینکه محصول کلزا نیز یکی از مهم‌ترین محصولات استراتژیک در تولید و خود کفایی روغن خوراکی است، ادامه داد: افزایش زیر کشت و عملکرد محصول کلزا از سیاست‌های مهم جهاد کشاورزی است.

وی اظهار داشت: پیش بینی می‌شود باتوجه به عملکرد۳تن در هکتار این محصول در مجموع ۴۰۰تن دانه کلزا تولید و جهت فراوری و روغن کشی به مراکز فراوری عرضه شود.

کریمی عنوان کرد: شهرستان فریدن در سال جاری حائز رتبه اول سطح زیر کشت کلزا در سطح استان بود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان فریدن بیان داشت: قیمت خرید تضمینی این محصول با ۲ درصد ضایعات و ۱۰ درصد رطوبت ۱۹ هزار ریال (۱۹۰۰۰) تعیین شده است در حالیکه این قیمت پارسال ۱۰ هزار ریال بود.

وی گفت: سازمان تعاون روستایی شهرستان فریدن نیز در حال خرید محصول کلزا با قیمت تضمینی است.

مدیر جهاد کشاورزی فریدن افزود: گیاه کلزا در شرایط مختلف آب و هوایی سازگاری ویژه‌ای داشته و دارای ۴۰ تا ۴۵ درصد روغن در دانه با پتانسیل عملکرد بالا در بین دانه‌های روغنی از درصد روغن بالایی برخوردار است.

کریمی همچنین با اشاره به اینکه افزایش زیر کشت محصول پیاز با سیاست‌های جهاد کشاورزی بعلت مصرف آب زیاد همخوانی ندارد ادامه داد: قابل ذکر است کشت این محصول از نظر اشتغال حائز اهمیت می‌باشد کشت هر هکتار این محصول ۱۰۰ نفر اشتغال در بر دارد.

وی تصریح کرد: کشت پیازعملکرد ۸۰ تن درهکتار و در مجموع ۹۵۰ هکتار این شهرستان را در بر دارد و پیش بینی می‌شود حدود ۷۶ هزار تن تولید این محصول باشد.

درباره‌ rooyeshmag

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*